Головна » Статті » Розробки уроків » Літературне читання

ІВАН ФРАНКО. ЛИСИЧКА-КУМА

Мета: розширити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, уяву, фантазію, вміння працювати з текстом, швидко орієнтуватися в його структурі, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати інтерес до усної народної творчості, літературних казок; виховувати почуття дружби, товариськість. 

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

Щоб урок пройшов немарно, 

Треба сісти рівно, гарно 

І виконувати те, 

Про що мова зараз йде. 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Промовляння скоромовки з диригуванням у такт мовлення (вказівний палець правої руки рухається вгору-вниз; рух — слово) 

Тато тут, тато там, 

Тато, тато тут і там. 

Мама тут, мама там, 

Мама, мама тут і там. 

Тато тут, мама там, 

Тато, мама тут і там; 

2. Конкурс поетів «Закінчіть риму» (усно, на швидкість) 

- А тепер лежить під пледом, 

П’є гарячий чай із... (медом). 

- Що це робиться? Поясни! 

Тільки вчора було влітку, 

А сьогодні — ... (восени). 

- Цей дзвіночок — як намет. 

Тільки дощ — як... (кулемет). 

- Осінь брами свої замикала вночі, 

Загубила у небі журавлині... (ключі). 

- Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп. 

Цвіркуни й перепілки припинили... (концерт). 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Хто краще?» 

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша І. Франка «Дрімають села...». 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Іван Франко любив дітей. «Життя,— говорив Франко,— мені мало всміхалося, але діти були тим весняним, сонячним промінням, яке зігрівало моє серце». Саме для дітей Каменяр написав багато казок. Сьогодні ми прочитаємо одну з них. 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Передбачення»

— Як ви розумієте слово кума?

Кума — хрещена мати по відношенню до батьків хрещеника і до хрещеного батька; мати дитини по відношенню до хрещеного батька і хрещеної матері.

— Подивіться на ілюстрацію до казки.

— Як ви гадаєте, які дійові особи будуть у творі? (Лисичка, Вовчик)

— Про що йтиметься у казці, яка має такий заголовок?

2. Словникова робота. Робота в групах

— До слів лівого стовпчика доберіть тлумачення з правого стовпчика.

Полуденок з’їла             щось із хрускотом.

Похресники            пень, викорчуваний з корінням.

Згамкаю                    діти по відношенню до своїх хрещених батька та матері.

Злосливий             їжа, яку приймають опівдні.

Схрупала                    з’їм, проковтну.

Корч                            сердитий, роздратований.

— Чи відомі вам подані фразеологізми?

Не мати ніякої спілки              втекла

Ані пари з рота                            страшно, лячно

Мурашки за плечима                    мовчати

Накивала п’ятами                    не робити нічого разом

3. Читання казки комбінованим способом (учитель — учні) (с. 92–96)

— Чи сподобалась вам казка?

— Кому ви співчували?

— Чиї вчинки вас обурили?

4. Фізкультхвилинка

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали.

5. Робота в парах. Читання казки учнями в парах

— Якої пори року відбувались події?

— Скільки раз Лисичка бігала на «хрестини»?

6. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

— Що задумали Вовчик-братик і Лисичка-сестричка?

— Де вони заховали страву?

— Які витівки Лисички пов’язані з іменами удаваних похресників?

— Прочитайте, як Лисичка вперше надумала обдурити Вовка.

— Прочитайте за особами діалог Вовка і Лисиці після того, як вона вперше бігала до горщика.

— Прочитайте другий діалог після других відвідин полуденка.

— Що Вовк побачив у корчах, коли прийшов обідати? 

— Куди Лисичка заховалася від розгніваного Вовка?

— Як вона знову його перехитрила?

7. Характеристика дійових осіб

— Якими ви уявляєте головних героїв?

— Які у них риси характеру? Доведіть це словами тексту.

Гра «Хто який?»

— Додайте закінчення, доберіть рису характеру.

                           довірлив...

                          хитр...

                          підступн...

Лисиця             злодійкуват...                    Вовк

                        сором’язлив...

                        брехлив...

                        дурн...

                         жадібн...

                       працьовит...

                       запальн...

      8. Поділ казки на частини. Складання плану

Поділ казки на логічно-завершені частини. Добирання заголовків

План

1. Задум Вовка і Лисички.

2. Початок.

3. Середина.

4. Остоточок.

5. Вовк викрив Лисичку.

6. Нові хитрощі Лисички.

9. Рольова гра «У залі суду»

— Уявіть, що ви — в залі суду. Суддя зачитує позов Вовка.

Учні об’єднуються у групи:

1-ша група — адвокати. Ваше завдання — захищати підсудну.

2-га група — прокурори. Ваше завдання — знаходити все негативне в підсудної.

3-тя група — судді. Ваше завдання — проаналізувати відповіді адвокатів і прокурорів та винести вирок.

Підсудна — Лисичка.

Позивач — Вовк.

Свідки — Ворона, Заєць.

10. Визначення головної думки казки

— Чому автор дав казці таку назву?

— Що у ній схвалюється, а що — засуджується?

— Яка головна думка казки?

11. Фізкультхвилинка

12. Гра «Засічка — кидок»

За командою «кидок» — усі учні починають читати напівголосно текст.

За командою «засічка» зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.

Цей текст таким самим чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!)

Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються. 

13. Гра «Голосування ногами» 

Діти встають у дві шеренги: права шеренга «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга «я вважаю, що твердження неправильне». 

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь. 

14. Робота за ілюстрацією 

— Розгляньте ілюстрацію до цієї казки. 

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав? 

— Який настрій вони створюють? Як передають характери героїв? 

— Яким рядкам казки відповідає ілюстрація? 

15. Гра «Актори» 

Учні об’єднуються в групи та розігрують епізоди казки. 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що сподобалося на уроці найбільше? 

— Що здалося складним? 

— Чого навчились? 

— Які побажання ви можете висловити одне одному? 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Відповідати на запитання рубрики «Чи уважно ти читав?» (с. 96). 

 

Категорія: Літературне читання | Додав: YaYana (30.01.2017)
Переглядів: 1165 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar